I Niedziela Wielkiego Postu

  1. W liście na Wielki Post ks. Arcybiskup Metropolita Stanisław Gądecki napisał: Umiłowani Archidiecezjanie, Drodzy Siostry i Bracia! Tegoroczny program duszpasterski przeżywamy pod hasłem: Posłani w pokoju Chrystusa. Okazało się, że to hasło nabrało bardzo egzystencjalnego wymiaru w czasie gdy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, i wobec napływu wojennych uchodźców, którzy chronią się w Polsce przed barbarzyńskim atakiem. W tym kontekście pragnę zaprosić Was wszystkich do wielkopostnej refleksji nad życiem wspólnoty Kościoła w czasie przygotowania do świąt paschalnych. (…) Dziękuję Wam za otwarte serca, domy, za gotowość dzielenia się tym, co macie. Jako archidiecezja przygotowaliśmy już ponad 500 miejsc we wspólnotach zakonnych, na plebaniach i w domach rekolekcyjnych. Niektórzy z Was otwierają swoje domy i mieszkania dla uchodźców. Serdecznie za to dziękuję! Wyrażam też moją wdzięczność Caritas naszej Archidiecezji i Caritas parafialnym za zaangażowanie w pomoc i koordynowanie działań na rzecz pokrzywdzonych przez wojnę. Caritas Archidiecezji Poznańskiej koordynuje działania punktu rejestracyjnego dla uchodźców na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz prowadzi tam centralny magazyn pomocy, gromadzący dary od mieszkańców Poznania i okolic. Dziękuję też władzom rządowym i samorządowym, wszystkim organizacjom a także osobom prywatnym, które w tej sytuacji spieszą chętnie z pomocą.
    Cały list umieszczony jest na naszej stronie internetowej.
  2. W czasie Wielkiego Postu wszyscy wierni, zobowiązani są czynić pokutę, powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.  W okresie Wielkiego Postu nie uczestniczymy w zabawach tanecznych.
  3. Zapraszamy na Nabożeństwa Pasyjne:  Droga Krzyżowa w piątki o godz. 18.30 a w soboty Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 10.00. Gorzkie Żale z Kazaniami Pasyjnymi odprawiamy w niedziele o godz. 16.00.
  4. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej o godz. 19.00, by modlić się w intencjach Ojca Świętego, Kościoła, naszej Ojczyzny oraz o pokój na Ukrainie.
  5. Filipińska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza w najbliższy czwartek 10 marca po wieczornej Mszy św. na Adorację Najświętszego Sakramentu  z modlitwą o pokój na Ukrainie.
  6. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy w Kościele Dzień modlitw, postu i solidarności z misjonarzami.
  7. W ubiegłą sobotę i niedzielę oraz w środę popielcową odbyła się zbiórka na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Zebraliśmy 43 458 zł i 100 euro. Bardzo dziękujemy za waszą wielką hojność a także za złożone dary materialne, które przekażemy Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
  8. Zapraszamy na furtę klasztorną, gdzie można nabyć książki pogłębiające naszą duchowość, dewocjonalia i pamiątki ze Świętej Góry. Dochód z działalności furty przeznaczamy na odnowę naszych zabytków.