I Niedziela Wielkiego Postu

  1. W liście na Wielki Post ks. Arcybiskup Metropolita Stanisław Gądecki napisał: „Temat tegorocznego programu duszpasterskiego brzmi: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Poprzez czytanie Pisma świętego, homilie, katechezę dorosłych, formację w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, a także przez słuchanie braci i sióstr, zwłaszcza tych, którzy potrzebują naszej pomocy, lepiej sobie uświadamiamy, że Kościół to rzeczywistość wiary. W tę rzeczywistość wpisuje się każdy Wielki Post, w czasie którego Kościół zaprasza nas do odkrycia na nowo postu, modlitwy i jałmużny, jako powiązanych ze sobą dróg oczyszczenia serca i przyjęcia ukrzyżowanej miłości Chrystusa. Chrześcijanin pości, modli się i ofiaruje jałmużnę, aby unicestwiać w sobie „starego człowieka” i stawać się „nowym człowiekiem”. Całość listu znajdziesz tutaj

 

  1. Dziś po każdej mszy świętej, odbędzie się zbiórka środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

 

  1. W czasie Wielkiego Postu wszyscy wierni, zobowiązani są czynić pokutę, powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.  W okresie Wielkiego Postu nie uczestniczymy w zabawach tanecznych.

 

  1. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa w piątki o 18.30, a w soboty Droga Krzyżowa dla dzieci o 10.00. Gorzkie Żale z Kazaniami Pasyjnymi odprawiamy w niedziele o 16.00.

 

  1. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej o 19.00, by Jej zawierzać wszystkie nasze intencje.

 

  1. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W piątek zapraszamy na Mszę św. w intencji świętogórskich parafian o 19.00. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

 

  1. W sobotę obchodzimy święto św. Kazimierza królewicza. zapraszamy na Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi o 18.30 i Mszę św. o 19.00 z procesją maryjną.

 

  1. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy w Kościele Dzień modlitw, postu i solidarności z misjonarzami.

 

  1. W związku z planowaną niebawem budową parkingu przed bazyliką pragniemy ufundować nową figurę św. Filipa Neri w miejsce obecnie stojącej. W prezbiterium znajduje się miniatura projektu nowej figury. Każdy kto chciałby wesprzeć tę fundację znajdzie szczegółowe informacje na ulotkach.

 

  1. Zapraszamy na furtę klasztorną, gdzie można nabyć książki które pomogą nam głębiej przeżyć czas Wielkiego Postu , dewocjonalia i pamiątki ze Świętej Góry oraz płyty z muzyką świętogórskich kompozytorów. Dochód z działalności furty przeznaczamy na odnowę naszych zabytków.