Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok

 1. Z głębokim smutkiem ale i głęboką wiarą i nadzieją chrześcijańską przyjęliśmy wiadomość o śmierci papieża emeryta Benedykta XVI, wielkiego teologa, pokornego i skromnego pracownika winnicy Pana, człowieka głębokiej wiary i miłości do Boga i Kościoła.  Pragniemy przypomnieć , że w 2012 roku z okazji 500-lecia zatwierdzenia cudów na Świętej Górze, papież Benedykt XVI przekazał Złotą Różę papieską jako najwyższe wyróżnienie dla naszego sanktuarium. Od tego momentu ofiarowana Złota Róża znajduje się przy cudownym obrazie Matki Bożej Świętogórskiej. Pamiętajmy z wdzięcznością w naszych modlitwach o zmarłym papieżu.

 

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, rozpoczynamy Rok Pański 2023 razem z Maryją, której chcemy zawierzyć to wszystko, co przed nami. Ten dzień obchodzony jest także jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Niech ta intencja towarzyszy naszym modlitwom. Msze święte odprawiamy według porządku niedzielnego.

 

 1. W minionym roku udzielono w naszej bazylice następujących sakramentów:
 • Chrzty – 105/ 13 z parafii
 • Śluby – 39/5 par z parafii
 • I Komunia24/8 z parafii
 • Bierzmowanie 41 osób
 • Pogrzebów odbyło się 24/8 z parafii
 • W 2022 r. do Sanktuarium Świętogórskiego przybyło 141 zgłoszonych pielgrzymek, w których uczestniczyło 713 osób.
 • W 20 seriach rekolekcji uczestniczyły 794

 

 1. W środę 4 stycznia odprawimy pierwszą w tym roku Nowennę do Matki Bożej o godz. 19.00. Wcześniej zapraszamy na różaniec.

 

 1. W piątek 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną w naszej tradycji Świętem Trzech Króli. Podczas liturgii błogosławimy kadzidło i kredę, którą znaczymy drzwi naszych mieszkań. Poświęcone kadzidło i kredę można będzie otrzymać w tym dniu w Bazylice po każdej Mszy świętej. W to święto ulicami Gostynia przejdzie Orszak Trzech Króli, który rozpocznie się mszą świętą o godz. 11.00 w farze gostyńskiej, a następnie przejdziemy na Świętą Górę. Zapraszamy do udziału rodziny z dziećmi. Także tego dnia odbędzie się inauguracja Kaplicy Wieczystej Adoracji w gostyńskiej farze. Mszy o godz. 30 pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

 

 1. W sobotę, 7 stycznia o godz. 16.30 zapraszamy na koncert kolęd, pastorałek i muzyki świątecznej w wykonaniu orkiestry świętogórskiej, chóru Palestrina i scholi Filippo Vivo.

 

 1. W parafii świętogórskiej kolęda będzie miała formę tradycyjną i rozpocznie się 9 stycznia.